събота, 14 юни 2014 г.

Суров сос от ягоди



 

Суров ягодов сос

Тази рецепта е вдъхновена от my new roots.

Необходими продукти:
  • 500 - 600 гр. пресни ягоди (по възможност органични);
  • 1 см. корен от джинджифил;
  • 1/2 шушулка ванилия;
  • 3 - 4 с.л. мед, агаве или друг подсладител по избор;
  • 2 бр. звездовиден анасон;
  • 2 с.л. семена чиа.
  Корена от джинджифил се използва като натурален консервант и затова ако количеството ви се стори много го намалете, но не го пропускайте.
 
  1. Набираме пресни ягоди от градината - е, ако имаме градина. Махаме дръжките, измиваме и ги отцеждаме от водата. Една трета от тях смачкваме грубо, колкото да пусне сок, а останалите нарязваме на четвъртинки.
  

 2. Обелваме джинджифила и го накълцваме по на ситно. Прехвърляме в купа. Изсипваме меда. Разрязваме шушулката ванилия и остъргваме семената - те също отиват в купата. Прибавяме анасона и разбъркваме добре.

  3. Смесваме микса от подправки и ягодите ( четвъртинките и пюрето ), разбъркваме добре. Добавяме семената чиа, разбъркваме и изчакваме половин час. Отново разбъркваме и пресипваме в буркан. Количеството е достатъчно за буркан с вместимост около 720 млл.

  Съхраняваме вв хладилник до три дни. Може да издържи и седмица, но при толкова дъждове, ако ягодите са органични не е желателно.

  Този сос е подходящ за сутрешна закуска върху филия безглутенов хляб, за подправяне на мюслита, както и за гарниране на сурови десерти.











   Бъдете здрави и красиви.
   Хриси

сряда, 11 юни 2014 г.

Безглутенов хляб с просо


   Необходими продукти:
  •  2 ч. (около 250 гр.) брашно от просо;
  •  1/2 ч. (около 50 гр.) царевично нишесте;
  •  1/2 ч. (около 50 гр. ) брашно от тапиока;
  •  2 ч.л. (около 8 гр.) ксантан;
  •  2 ч.л. хималайска сол;
  •  1 пакетче (7 гр. ) суха активна мая;
  •  1 1/2 ч. хладка вода ( около 42 С );
  •  3 с.л. студено - пресован зехтин;
  •  1 с.л. мед;
  •  1 с.л. ябълков оцет или лимонов сок;
  •  2 яйца - от свободно - снасящи кокошки.
  1. Правоъгълна тава с размери 25 см. х 10 см. покрийте с хартия за печене и оставете настрана.
  2. Смесете водата, меда и маята и разбъркайте добре. Оставете настрана.
  3. Смесете просеничното брашно, царевичното нишесте и брашното от тапиока. Пресейте през сито. Добавете ксантана (не го добавяйте преди пресяването, защото слепва брашната ) и солта и разбъркайте добре.
  4. В купа разбийте яйцата на ръка. Добавете зехтина, оцета и леко шупналата мая. Добавете брашнената смес и разбъркайте добре. 
  5. Изсипете тестото в подготвената тава и завийте добре. Оставете на топло да втаса - 30 минути до 1 час.
  6. Печете на 200 С в добре затоплена фурна за около 30 - 40 минути. Времето зависи от размера на тавата - ако е с по-малки размери печем по - дълго време.
     Да ви е сладко.


  Бъдете здрави, слънчеви, красиви.

вторник, 3 юни 2014 г.

Крем - супа с боб и броколи




  Топла, лека, засищаща и нискокалорична крем - супа, която може да се хапне както за обяд така и за вечеря. Тази рецепта е адаптирана от Марта Стюарт.

  Оказва се, че броколите и боба се допълват взаимно не само като вкус, но и по отношение на техните ползи за организма.

  Броколи -влияят положително върху детоксикиращата система на тялото и на трите етапа - активиране, неутрализиране и елиминиране на нежеланите замърсители.
  При дефицит на витамин D , броколите могат да предоставят достатъчно витамин К и витамин А, които да балансират метаболизма на витамин D.
  Броколите съдържат флавоноида кемпферол, който намалява въздействието на алергените върху нашето тяло. Те могат значително да облекчат симптомите при алергия към полени и други алергени.
  Броколите са богати както на диетични фибри така и на глюкозинолати. Тези фитонутриенти са превърнати от телата ни в изотиоцианати. Те и особено сулфорафана помогат за опазване здравето на нашия стомах, като предотвратяват развитието на бактерии и  свръхрастеж на Helicobacter Pylori.  Кълновете от броколи  имат особено силни свойства, за подпомагане на стомаха в това отношение.
 Два каротеноида открити в значителни концентрации в броколите-лутеин и зеаксантин, играят особено важна роля за здравето на очите. Те могат значително да намалят риска от дегенерация на макулата и катаракта. 
  Броколите могат да намалят риска от рак при редовна употреба - по 2 ч. два пъти седмично.
 Броколите оказват подкрепа на кожата, включително подкрепа на увредена от слънцето кожа. /1/

  Боб - уникална комбинация от чист протеин (без почти никакви мазнини) и фибри - разтворими и неразтворими. Неразтворимите забавят покачването на кръвната захар и създават чувство на ситост за по-дълго време, а разтворимите щом попаднат в храносмилателния тракт се превръщат в гел. Докато броколите неутрализират вредните вещества в организма, фибрите ги помитат и извеждат от тялото.
 
  Ние не живеем в стерилна среда, изложени сме на всякакви замърсители - във въздуха, водата и храната. Водим динамичен начин на живот и не се замисляме за стреса, който тялото ни изпитва борейки се задържи всеки ценен витамин или минерал и да се отърве от всичко токсично, ненужно и отпадъчно.

Крем - супа с боб и броколи

Необходими продукти:
  •  1 глава (500гр.) броколи - накъсана на розички, а стъблото обелено и нарязано;
  •  2 с.л. студено пресован зехтин;
  •  1 с.л. кокосово масло или гхи (топено масло);
  •  1 глава кромид лук - нарязан на кубчета;
  •  2 скилидки чесън - тънко нарязани;
  •  550 - 600 гр. сварен бял боб - или около 250 гр суров;
  •  2 и 1/2 ч. зеленчуков бульон или вода;
  •  1 с.л. хималайска или морска сол;
  •  прясно смлян черен пипер на вкус;
  •  2 с.л. белен слънчоглед.
  За тази рецепта са подходящи по - дребните сортове боб. Те са по-леки, с по-тънка ципа и вкусът е различен - млечен и сладък.

  Как се вари боб

  Накиснете боба в леко хладка вода за минимум 12 часа, а най-добре 24 часа. Тази стъпка не бива да се пропуска. Целта е да се отстрани фитиновата киселина. Когато влажноста в зърното достигне около 45%, то решава, че са настъпили подходящи условия за покълване, ензимите се събуждат и активизират и произвеждат фитаза - ензима, който разгражда фитиновата киселина. Получават се отпадъчни продукти и затова тази вода се изхвърля, а боба изплаква. Първата вода, в която боба ври също се изхвърля, налива се студена и боба се доварява без да се слагат подправки.

  1.  Сварете броколите на пара за около три минути - да станат ярко зелени. Оставете ги леко да изстинат. Заделете 1/2 чаша розички за гарниране.
  2. Загрейте маслото и сотирайте за около 5 минути кромида, след което добавете и чесъна. Когато и той стане готов добавете боба и оставете сместа да покъкри. Отстранете от котлона и добавете броколите и подправете на вкус със сол и черен пипер. 
  3. Пасирайте супата с пасатор или прехвърлете в блендер. 
  4. В сух тиган запечете на средна температура слънчогледа, докато се омазни и зачерви леко.
  5. Сипете от супата в дълбока чиния, гарнирайте с броколи и слънчоглед и поръсете със студено - пресован зехтин. 
    Да ви е сладко.





Бъдете здрави, ведри и заредени с много позитивна енергия.
Хриси

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | fantastic sams coupons