понеделник, 31 март 2014 г.

Пролетен мюсли бар - без яйца, без ГМО, 75 % суров

31.03.2014г.



  Тази рецепта е адаптирана от  тук.

  Защо Пролетен мюсли бар ? Ами, защото навън времете те кани на разходка, да попиеш малко слънчеви лъчи, да синтезираш малко витамин D ( за ежедневната доза са необходими 2 часа слънце на ден) и просто да се отпуснеш. Този мюсли бар се прави буквално за 5 минути, и не е необходимо да висиш цял ден до печката.

  Второ - целта на това мюсли барче е да ви даде енергия, пълен набор от витамини, минерали и микроелементи.  Да ви снабди с антиоксиданти и фибри, които, да спомогнат за  пролетното почистване на вашето тяло. А и какъв по-хубав подарък бихте направили за детето си вместо вафлата от училищната лавка.

  Всички съставки са въпрос на личен избор, т.е., ако нещо не ви допада или имате алергия към него, може да го замените с любим вкус.

   Продукти:
  •  3 ч. фини овесени ядки - има и безглутенови, които са по - добрия вариант;
  •  1 ч. смесени ядки - тиквени и слънчогледови  семки, нарязани бадеми и др.;
  •  1 ч. сушени плодове - годжи бери, арония, стафиди, боровинки;
  •  1 1/2 ч. ядково масло - виж ядково масло;
  •  1/2 ч. мед, агаве или кленов сироп;
  •  1/4 ч.л. хималайска сол.
  1. Тава с подходящи размери ( моята е 18 / 28 ), постиламе със стреч фолио или хартия за печене. При заглаждането на сместа е по-лесно със среч, защото не се мести.
  2. В купа смесваме овесените ядки, сушените плодове и другите ядки.
  3. На котлон загряваме леко ядковото масло, меда и солта, докато се смесят добре.
  4. Прибавяме течната смес при сухата и разбъркваме добре. Прехвърляме сместа в подготвената тава и заглаждаме добре. Покриваме с фолио за да не изсъхва и да съхраним аромата. Охлаждаме в хладилник за най-малко 2 часа, а най-добре за през ноща. На сутринта разрязваме с нож.


  



      Да ви е сладко.
      Бъдете здрави, позитивни и много слънчево настроение.
      Хриси

сряда, 26 март 2014 г.

Ядково масло - здравословен заместител на хидрогенизираните мазнини

25.03.2014г.

    Едва ли някой ще  се изненада от твърдението за това какви опасности крие употребата на хидрогенизирани мазнини и в частност - маргарина. Създаден е в края на ХІХ и началото на ХХ век като евтин заместител на скъпото и деликатесно за онова време краве масло. Най-голяма популярност намира след Първата Световна война - заради ниската си себестойност и по-голям срок на годност лесно успява да се наложи в годините на глад и недоимък.
   За повече подробности относно производството, насищането с канцерогени и метали вижте тук.
  През 1950г. учен в Минесота за първи път прави връзка между употребата на хидрогенизирани мазнини и бума на сърдечно - съдови заболявания. "Бизнеса" обаче успява бързо да потули нещата.
   За транс - мазнините, какво точно представляват и какви опасност крият вижте тук.

   Има ли проблем, има и решение. Ядковото масло е една чудесна алтернатива. То може да се направи от различни семена и ядки, като всеки сам избира кое е най- доброто за неговия организъм.

   За ползите и лечебните свойства на различните видове ядки вижте тук.



   Бадемите са храна богата на мононенаситени мазнини от типа на маслиновото олио, които се свързват с намаляване на риска от сърдечно - съдови заболявания. Консумацията на бадеми може да намали този риск с 30 - 45 %. /1/

   Бадемите понижават холестерола./1/

  Комбинацията от здравословни мазнини, витамин Е, магнезий и калий в бадемите е от съществено значение за поддържане на нормално кръвно налягане и сърдечна функция./1/

   Бадемите предпазват от диабет - предоставят антиоксиданти, които неутрализират свободните радикали придружаващи покачването на кръвната захар след хранене. Направено е проучване: бял хляб, съдържащ около 50гр. въглехидрати е изяден самостоятелно или в комбинация от 1, 2, или 3 унции (1 унция = 28, 35гр.) бадеми. След анализ се установява: 
  • повишаване на кръвната захар с 2,8ммол/L след хранене само на бял хляб;
  • повишаване на кръвната захар с 2,2ммол/L след прием на бял хляб и 30 гр. бадеми;
  • повишаване на кръвната захар с 2,0ммол/L след прием на бял хляб и 60 гр. бадеми;
  • повишаване на кръвната захар с 1,6 ммол/L след прием на бял хляб и 90 гр. бадеми. /1/
   Здравословните мазнини в бадемите в умерени количества понижават риска от наддаване на тегло. /1/

   Бадемите са отлична защита срещу рака - богати са на летрил - вещество, за което се доказа, че има силни противоракови свойства. Летрил съдържат още вишните, прасковите и сините сливи. /2/

   Орехи - формата на витамин Е в орехите е необичайна и особено полезна. В повечето случаи формата на витамин Е е алфа - токоферол, а при орехите е гама - токоферол. Тази форма на витамин Е осигурява защита от сърдечно - съдови заболявания. /3/

  90 % от фенолите в орехите се намират в кожата, включително фенолни киселини, танини, флавоноиди.

  Орехите помагат за намаляване на метаболитните проблеми. Освен това добавянето на орехи в диетата води до намаляване на "коремното затлъстяване". /3/

   Ползи при диабет тип 2 - повишена гъвкавост след хранене на сърдечно съдовата система. По-добрият състав на мазнините в кръвта води до понижаване на лошия холестерол. /3/

  При превенция и лечение на рак - голямо разнообразие на антиоксиданти и противовъзпалителни вещества намаляват риска от хроничен оксидативен стрес и хронично възпаление. Изследван е ефекта от приема на орехи при рак на простатата и рак на гърдата. /3/ 

   Помагат за здрави кости - подобряват костния обмен и намаляват загубата на минерали. /3/

   Подобряват паметта и мисловните процеси . /3/

   Съдържат мелатонин - регулатор на съня, светло - тъмната корекция и други процеси. Той е и мощен антиоксидант подпомагащ унищожаването на вредните радикали в организма. Затова е наречен хормон на младоста. /3/

  Ядково масло
 Доза: 2 бурканчета от 250 - 300млл.
Съставки:
  • 300 гр. орехи (по възможност органични) ;
  • 200 гр. лешници (по възможност органични) ;
  • 100 гр. кайсиеви ядки (по възможност органични);
  • 1/2 ч.л. хималайска сол;
  • 1 с.л мед (може да се замени с кленов сироп, агаве или друг натурален подсладител).
   По желание може да се добави суров сусамов тахан, органично фъстъчено масло и др. (въпрос на вкус) .
     Изборът на ядки е според личните предпочитания. Аз съм избрала орехи, лешници и кайсиеви ядки (вместо бадеми) , защото в момента имам домашни. 
  1. Слагаме ядките в различни тави и ги печем едновременно във фурна загрята до 150 оС. По меките ядки като орехи и кашу стават готови за около 10 - 15 мин. Ядките не бива да се препичат, а само леко да се изсушат като почти не променят цвета си. Кайсиевите стават готови малко по-късно и са доста по-твърди.
  2. Отстраняваме люспите на ядките, доколкото това е възможно и ги поставяме в кухненски процесор или друг уред за смилане. Първо мелим по твърдите ядки като кайсия и лешник, и когато станат на по-фини трохи прибавяме орехите. Те са доста по-меки и придават кремообразна структура на маслото.  

  3. От време на време спираме и обираме полепналите по стените трохи.
  4. Към края на меленето прибавяме солта и меда.
  5. По желание може да прецедим сместа.
  6. Аз добавих и сусамов тахан, който е суров и леко нагарча, но в маслото този вкус се губи. Разбърква се хубаво и се налива в буркани.




Ядковото масло може да се намаже на филийка или да се включи в основата на сурови мюсли барове, крекери и др. 



 Бъдете здрави
 Хриси

 

неделя, 16 март 2014 г.

Пролетна салата с кълнове от боб мунг

15.03.2014г.


  Пролет е, и какво по сезонно можем да приготвим от свежа, зелена салата. Но вместо пълната с нитрати краставица /по това време на годината/, която според мен става само за дърворезба аз ви предлагам кълнове от боб мунг. Те са сладки, хрупкави, свежи, по-евтини спрямо краставицата, и най-важното - много по-здравословни. 
  В малките бобчета е скрита енергия, която е предназначена за първоначалния стадии на растеж и развитие на новото растение. Още с първите капки вода, които бобчето поема, в него събужда много силна ензимна активност. Тя се изразява в разграждане на двата семенни дяла и ендосперма и пренасяне на получените продукти към зародиша и нарастващата част. След това ензимите синтезират нови материали от разградените продукти. За да покълне едно бобче се нуждае само от вода и кислород.
  Как функционират ензимите в човешкото тяло - като катализатор на много процеси. При консумацията на термично обработена храна, тялото произвежда само много ензими, които да я разградят, транспортират ценното, и изхвърлят излишното. Това се налага, защото при нагряване над 70 С почти всички ензими умират. Какво става, когато приемаме жива храна като кълновете? В първия случай все едно тръгваме от София за Варна пеша и разчитаме само на себе си. След има няма 2 седмици ще пристигнем прашни, гладни, изморени до краен предел. Във втория случай буквално се качваме на самолета - грижата за транспорта сме поверили на друг / кълновете и тяхната фабрика за ензими / , след около час и нещо ще кацнем отпочинали, свежи и заредени с енергия. 

  Кълнове то боб мунг - как да си ги направим сами - необходими са:
  •  25гр. сух боб мунг;
  •  1 бр. стъклен буркан с вместимост около 720 - 800млл.
  •  1 бр. марля и 1 ластик.
  Поставяме бобчетата в буркана и наливаме вода до половината. Отгоре поставяме марлята и я закрепяме с ластик. Прибираме на тъмно / в кухненски шкаф / за 24 часа. На следващия ден изливаме водата, изплакваме и обръщаме буркана с наклон под ъгъл 45 градуса. Аз поставям буркана в керамична купичка за суфле, крем брюле и т.н. Така буркана стои неподвижно, а и водата се стича в купичката. Целта е бобчетата да са влажни, а не да киснат във вода, защото може да мухлясат. Отново се прибира на тъмно.

  Така изглеждат бобчетата на втория ден. Вечерта буркана се пълни с вода през марлята и се изплаква. Тази процедура се прави сутрин и вечер. Препоръчително е да се прави и на обед, но при мен марлята е влажна и го пропускам.
Така изглеждат бобчетата на 3 - я ден.


     4 - ти ден

5 - ти ден

7 - ми ден

  Така изглеждат кълновете на 9 - тия ден. Семенните дялове почти са асимилирани и вкусът на скорбяла е изчезнал. Ензимната активност е доста по-слаба, но за сметка на това всички витамини, минерали и макро-елементи са в пъти повече.  Кълновете могат да се консумират от 2 - рия ден, като всеки ден съдържанието им е различно. По желание можем да премахнем само коренчето, защото е малко по-груба целулоза, а и видимо изглежда по-добре.

  Маруля, цикория, салата и всичко зелено - съдържат витамин С и бета - каротин, които в комбинация не позволяват окисляване на холестирола. При неговото окисление, той става лепкав и се натрупва в артериалните стени и образува плаки. Тези плаки блокират притока на кръв и могат да причинят сърдечен удар или инсулт.
    От друга старана, фибрите в марулята попадайки в дебелото черво се свързват с жлъчните соли и ги отстраняват от тялото. Това стимулират жлъчката да произвежда сок, който се справя с холестирола.

   Ето я и първата за сезона 100% органична салата в нашата градина.


   Авокадо - прибавено към салата от маруля, спанак, моркови - увеличава усвояването на каратеноидите с 200 - 400 %. Заедно със зехтина, те съдържат олеинова киселина, която помага да се усвоят разтворимите хранителни вещества и да се образуват транспортни молекули.

Зрънца червено френско грозде - ето от къде идват:
В момента са замразени във фризера.

       Пролетна салата с кълнове от боб мунг
       Необходими продукти:
  • купа пълна със свежа салата, маруля, рукола и други зеленолистни;
  • 5, 6 стръка зелен лук;
  • 1/2 авокадо - обелено и нарязано на парчета;
  • 5,6 грозда червено френско грозде - само зърната, или семена от нар;
  • шепа орехи - на четвъртинки;
  • една доза кълнове боб мунг /виж по-горе/.
        За дресинга:
  •  1/3 ч.л. мед;
  •  1 ч.л. хималайска или морска сол;
  •  1/2 ч.л. семена мак;
  •  1/3 настъргана кора от грейпфрут;
  •  1 с.л. сок от лайм, лимон или ябълков оцет;
  •  3 с.л. зехтин extra virgin.
  1. Нарежете или накъсайте салатите в голяма купа.
  2. Нарежете лука и го прибавете към салатата.
  3. Изчистете коренчетата на кълновете и ако са дълги ги начупете на две, три части.
  4. Смесете и разбъркайте всички части на дресинга до хомогенност.
  5. Залейте салатата с дресинга и разбъркайте добре.
  6. Авокадото, орехите и зрънцата фр. грозде прехвърлете в купата от дресинга. Разбъркайте внимателно за да се овкусят.
  7. Поръсете салатата с орехите, фр. грозде и авокадото.
  8. Поднесете с любов на приятелите и семейството. 


   Слънчев, весел и спокоен уикенд. Ето и малко цвят от моята градина:






вторник, 11 март 2014 г.

Сурови крекери с рукола

  Успях. Най-накрая успях да му видя очичките. Не се чудете защо реагирам така. Имам привилегията да живея на село и обичам безкрайно много и земята, и полето и малките горички около нас. Често обаче, ни навестяват неканени гости. Последният се е заселил в гаража и мирно и кротко вече две седмици дели 30 квадрата с кучето - каракачанска овчарка, малко злобарка си пада, но очевидно с афинитет към гризачи. Та тоя мишок Мишо, се оказа голям плъх. Първо изяде дръжките на куфарчето с инструменти на мъжа ми. Де що имаше гъби ги обра и надроби на парчета. Отмъкна и половин щайга с орехи и кайсиеви ядки. Тогава вече ми кипна. Пробвахме да го хванем с какво ли не - капан, чиния като похлупак, лепка за мишки, взехме и от най-миризливия салам, но не става и не става. Обираше де що има храна / само от капана не / и пак се измъкваше. Имам чувството, че е луд фен на "Дискавъри", "Оцеляване на предела" и т.н. Тази неделя преместихме бюрото / там се беше установил за последно / и се видяхме очи в очи. Че тоя гигант и да иска не може да влезе в капана. Не успяхме да го изгоним. Изхвърлихме останалите в щайгата ядки и от страх да не би да стигне до мазата, поначуках малко орехи и реших да споделя с вас следната рецепта:
Сурови крекери с рукола
/или "Една крачка пред Мишо"/

ето и необходимите продукти:
  Основата на тези крекери са ядките. Те са зародиш на едно ново растение, на едно младо дръвче. Съдържат в себе си всичко необходимо, за да може то да поникне и да се развие. За подробен хранителен профил вижте тук.
   От голямо значение е как ще бъдат приготвени ядките. При печене белтъчините и въглехидратите се свързват в канцерогенни съединения. Над 100 С мастно - разтворимите витамини А и Е се разграждат, а минералните соли и микроелементи губят своята активност - свързват се в неразтворими соли, които не могат да се абсорбират през тънкото черво./1/
 Друга важна особеност на ядките е съдържанието на фитинова киселина. Тя е основна форма на съхранение на фосфора при растенията. Намира се в триците при семената и зърната, и в кожата при ядките. Тя е естествена защита при растенията, но за нас си е голямо препятствие.
  Освен, че блокира фосфора, молекулата на фитиновата киселина лесно се свързва с минерали като калций, магнезий, желязо и цинк. Тези съединения се наричат фитати.
  Тя инхибира също и ензимите, които разграждат храната:  пепсин - необходим за разграждане на протеините в стомаха, амилаза - разграждаща нищестето, трипсин - разграждащ протеините в тънките черва. 
  Когато приемаме храни съдържащи фитати, ние не просто няма да усвоим фосфора, но ще загубим калций и други елементи.
  В природата обаче нещата винаги са двупосочни. Фитиновата киселина се неутрализира от ензима фитаза, който освобождава фосфора. В растителните храни съдържащи фитинова киселина този ензим съществува съвместно. За да се задейства този ензим е необходимо ядките да се накиснат във вода. Различните ядки изискват различно време за накисване: бадеми - 12 часа; орехи - 8 часа; кашу - 4 часа. За по-добри резултати - 18 часа, особено при хора, в чието меню ядките напълно са заместили хляба, картофите, ориза. Фитазата не може напълно да елиминира фитиновата киселина - тя ще намали нейното действие в рамките на допустимите граници / всяка държава има различни нива на тези стойности /. 
  Високите нива на калций в диетата смекчават минералните ефекти на фитиновата киселина, а добавянето на аскорбинова киселина противодейства на инхибирането на желязото.
  Преживните животни нямат проблеми с фитиновата киселина, защото при тях фитазата се произвежда от микроорганизмите в търбуха. А мишките произвеждат 30 пъти повече фитаза от хората - затова са щастливи да ядат сурови пълнозърнести храни./2/

  Дотук разбрахме защо не трябва да печем ядките и какъв е ефекта от накисването им във вода. Важно е също така да се отбележи, че при воденето на здравословен начин на живот ежедневно трябва да се консумират около 30 грама ядки. За ползите на орехите и бадемите ще пиша в следващ пост.

  Кокосови стърготини - съдържат калий, фосфор, желязо, както и витамини от група В. Съдържат и много фибри - разтворими и неразтворими, които забавят покачването на кръвната захар. Действат и като метла помитайки всички боклуци. Дълго време дават усещане за  ситост.

  Хранителна мая - обогатява с витамини от група В и минерали. Придава нежен и приятен аромат. 

  Чили - съдържа капсацин, ускоряващ метаболизма, заздравява стените на кръвоносните съдове, намалява риска от онкологични заболявания, убиива бактерия причиняваща язва на стомаха, облекчава болки при артрит, отпушва носа и блоготворно влияе при грип и настинка. /3/

  Куркума - виж Целебна лимонада

  Лимон - съдържа 31,4 % витамин С , който ще противодейства на фитиновата киселина / виж по-горе/. Освен това ще даде свеж аромат и ще балансира вкуса.

  Рукола  - подобрява обмяната на веществата, намалява кръвната захар, тонизира организма и ще придаде горчива нотка.

  Сурови крекери с рукола
  Доза: около 400 гр. крекери
  Съставки: 

  • 2 ч.ч. ядки - бадеми, орехи или други  - накиснати за една нощ;
  • 3 с.л. хранителна мая / неактивна - изсушена /;
  • 1/3 ч.л. чили на прах;
  • 1 ч.л. куркума;
  • 1 с.л. чесън на гранули или скилидка чесън - пасирана;
  • 1/2 ч.л. хималайска сол или на вкус; 
  • 1/2 ч.л. мед или на вкус;
  • 1/2 лимон - само сока;
  • 50 гр. рукола - измита, подсушена и нарязана ситно;
  • 3 с.л. семена чиа;
  • 9 с.л. вода.
  1. Накисваме семената чиа във водата, докато желират. Тук те са свързващия елемент. 
  2. Смиламе кокосовите стърготини заедно с ядките в кухненски комбайн.
  3. Прибавяме мая, чили, куркума, чесън, сол, мед и лимоновия сок и разбъркваме добре.
  4. Преместваме сместа в голяма купа и добавяме руколата. Разбъркваме. До този момент всичко стои на трохи. Добавяме желираните семена чиа и разбъркваме, докато семената се разнесат равномерно.
  5. Разделяме сместа на две. Поставяме едната част между 2 листа незалепваща или хартия за печене. Разточваме с дебелина около 4-5мл.
  6. Изрязваме форми пожелание.

  7. Дехидратираме при температура не по-висока от 40 С. Това отнема около 5 - 6 часа. След като крекерите започнат да се стягат ги обръщаме на другата страна. Това се повтаря още един път за да губят влагата равномерно и ъгълчетата да не са изкривяват нагоре. Ако нямате дехидратор /като мене/ използвайте фурната като включите "обдухване с вентилатор" и оставите вратата леко открехната. Аз следя температурата на фурната с термометър за печене на месо / при мен той се ползва за всичко друго, но не и по предназначение/.  Крекерите могат да доизсъхнат и на стайна температура за една нощ. След това се прибират в контейнер с капак. Така могат да издържат една седмица /ако устискат/.

              Бъдете здрави
              Хриси



вторник, 4 март 2014 г.

Целебна лимонада

03.03.2014г.




 Какво по-хубаво от това да посрещнеш новия ден с усмивка и благодарност за всичко, което имаш. В моя случай здрав сън и празен стомах. Поемам глътка въздух и ...... греда. Носът ми е толкова запушен, че чак свири. Явно грипа чука и пред моята врата, само дето аз не се давам лесно. Вземам нещата присърце и проверявам с какво разполагам. В главата ми се върти нещо загряващо и много, ама много ароматно и хем да отпуши носа, хем да вдигне на крака имунитета. Така де, няма сама да се боря. След щателно претарашване на хладилника и неколцина шкафчета, намирам всичко необходимо. 

 Джинджифил - има загряващ ефект при простуда, но за разлика от чилито не изгаря стомашната лигавица. Има директен анти-възпалителен ефект. Изчиства запушената носна кухина, облекчава кашлица и астма.

  Куркума - мек, естествен антибиотик, който с успех се прилага при възпалено гърло. Съдържа фосфор, желязо, йод, калции, витамин В1, В2, В3. Има мощен детоксикиращ ефект, пречиства кръвния поток, чисти черния дроб и възстановява неговите функции. Успешно се прилага при лечението на някои видове рак. Съдържа куркумин - багрилно вещество, на което основно се приписват лечебните свойства на куркумата. Въпреки силно боядисващия и профил, тя с успех се прилага при избелване на зъбите и кожата. Куркумата ускорява метаболизма и помага в борбата срещу вирусни и бактериални инфекции, има и обезболяващо действие. За още лечебни свойства вижте тук./1/
  Кардамон - според Аюрведа лекува раздразнен стомах, болки в гърлото, мигрена. Зрънцата с дъх на евкалипт са богати на калий, калций, фосфор, манган, желязо, цинк, натрий, магнезий, етерични масла, както и витамини от група В и витамин С. Има ясно изразено противовъзпалително и антимикробно действие и добри антиоксидантни свойства. Подобрява храносмилането и отделянето на жлъчен сок, укрепва мускулатурата на стомаха, намалява стомашните мускулни спазми, стимулира апетита и лекува прекомерната киселинност в стомаха. Кардамона стимулира централната нервна система, кръвообръщението и прочиства организма. В малки количества е полезен за хора страдащи от астма, бронхит, фарингит. Основни химични вещества в кардамона: цинеол - придава свеж евкалиптов аромат; лимонен - придава лек цитрусов аромат; пинен - аромат на борови иглички; линалол - аромат на момина сълза. /2/  

  Кориандър - в някои части на Европа се нарича анти - диабетично растение, в Индия се използва заради анти-възпалителните си свойства, в САЩ се изследват неговите ефекти за понижаване на холестирола. /3/ Кориандъра съдържа в себе си около 280 компонента, сред които богат набор от фитонутриенти, флавоноиди, фенолни киселини. Открито е съединение - dodecenal, два пъти по-ефективно от гентамицина при лечение на салмонела. Подправки като джинджифил, кардамон, кориандър, босилек, мента, риган, розмарин, градински чай се смята, че имат терпенов профил. Терпените са есенциални съставки за естествената защита на растенията от бактерии, гъби инсекти и др. Ето и една рецепта за чай от босилек.  

    Лимон - съдържа 31,4% витамин С и 3% фолиева киселина. Има антибиотичен ефект, който има отношение към механизма апоптоза. Това е програмираната в ДНК клетъчна смърт, т.е., когато една клетка е увредена, започва процес на самоунищожаване. Първо клетката прекъсва връзките си с другите клетки, след това се разпада обвивката на ядрото и постепенно тя умира. Витамин С е един от най-важните антиоксиданти в природата. Пътувайки през тялото той неутрализира свободните радикали, както вътре, така и извън клетките. Свободните радикали се опитват да влязат в контакт със здрави клетки, увреждат мембраните и предизвикват възпаление. Витамин С активира имунната система, която действа като бариера при настинки, грип, инфекции. 
  
  Мед - съдържа 95 - 99% въглехидрати в сухото вещество. Те увеличават количеството на гликогена в черния дроб и с това подпомагат активно обменните процеси в него и детоксикиращата му функция. С него обаче не бива да се прекалява. Черният дроб се нуждае от 1 - 2 супени лъжици мед на ден, а депото му може да съхрани още една доза в рамките на 24 часа. Всичко останало се трансформира според нуждите / или излишъците/ на организма. Етеричните и смолисти вещества в меда имат леко възбуждащо действие, особено върху кръвоносната и нервната система и тонизират организма. Неговите антибактериални и противовъзпалителни свойства действат отхрачващо и повишават имунитета. Ако при консумация се задържи в устата намаляват болестотворните микроби в гърлото. Меда не бива да се загрява над 60 С, защото губи ценните си съставки.Анти-микробното действие много добре е обяснено тук

 Целебна лимонада  
Доза:2 чаши  

Продукти:
  • джинджифил - 1-1,5см. обелен, нарязан и накълцан; 
  • куркума - 1/2 ч.л. ; 
  • кардамон - 5 шушулки - разпукват се, вземат се само семената и се счукват в хаванче; 
  • кориандър - 1/2 ч.л. или на вкус - счуква се заедно с кардамона; 
  • 1/2 лимон или лайм - изтисква се сока; 
  • мед - 1,5-2 с.л. или на вкус; 
  • хималайска сол - щипка; 
  • вода - 350млл. загрята до 55-60 градуса С.

 В блендера се слагат всички съставки и се пасира добре - при мен около 5 минути.  

                                




 Пие се на малки глътки, които се задържат в устата. Напитката е много богата на етерични масла, които са летливи - разтварят се във въздуха. И понеже няма откъде да излязат, единствения път е през носа. Затова пригответе си пакет носни кърпички. Имаме и пинен и други изомери, които разтварят секретите. 


С пожелание за много здраве и щастие.
С най-топли чувства - Хриси.

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | fantastic sams coupons